From the Blog

Obrzeża trawnikowe

Każdy ogród składa się z kilku części. Jeden obszar stanowi trawnik, drugi to rabata z kwiatami, w innym miejscu rosną krzewy oraz drzewa owocowe, a niekiedy znajdzie się także obszar, na którym sieje się warzywa. W wielu ogrodach te poszczególne elementy płynnie się ze sobą łączą. Jednak bardzo często właściciele podwórek chcą, aby konkretne obszary były od siebie widocznie oddzielone. W tym celu wykorzystują obrzeża trawnikowe. Sprawdź jakie mają one zastosowanie, w jakich wariantach występują oraz jak wybrać model zgodny z indywidualnymi potrzebami!

Jakie są rodzaje obrzeży trawnikowych?

Podjęcie decyzji o wykorzystaniu w ogrodzie obrzeży trawnikowych to dopiero początek. Rozpocząć trzeba jeszcze od tego, aby wybrać konkretny rodzaj takiej ogrodowej dekoracji. A gama tych produktów jest naprawdę szeroka. Najbardziej popularne są następujące rodzaje obrzeży trawnikowych: wykonane z metalu, w postaci płotków utworzonych z wikliny, obrzeża drewniane, betonowe lub granitowe, a nawet obrzeża wyprodukowane z plastiku. Oczywiście każde z tych obrzeży różni się wyglądem, mimo, że ich zastosowanie jest takie samo. Kolejną różnicą jest także cena – niektóre z nich są tańsze, a drugie kosztują nieco więcej. Jednak koszt zakupu konkretnych obrzeży trawnikowych przekłada się bardzo często na wytrzymałość danego produktu. Dlatego też niektóre obrzeża trawnikowe szybko się niszczą, zwłaszcza pod wpływem czynników atmosferycznych, natomiast inne służą przez naprawdę długi czas.

Jak krok po kroku zamontować obrzeża trawnikowe w ogrodzie?

Obrzeża trawnikowe można zamontować na własną rękę. Wystarczy tylko poznać kilka podstawowych wskazówek i poświęcić odrobinę czasu na wykonanie odpowiednich prac. Nic nie stoi także na przeszkodzie temu, aby całość działań zlecić profesjonalnej firmie. W obu przypadkach proces będzie zachodził jednak bardzo podobnie. Rozpocząć należy od wytyczenia miejsca, w którym ma zostać ulokowane obrzeże trawnikowe. Dobrze jest oznaczyć je na przykład za pomocą nitki. Kolejny krok to wykopanie rowku wzdłuż wytyczonej trasy. Zaleca się kopać pod odpowiednim kątem, tak, aby obrzeże trawnikowe stabilnie się tam trzymało. Jednak przed włożeniem do dołka obrzeży trawnikowych, jego dno musi zostać wypełnione podbudową z cementu, która sprawi, że ulokowana konstrukcja nie będzie zmieniała miejsca swojego położenia. Następnie układa się wybrane obrzeże trawnikowe – kamienie, kawałki drewna, metal, beton, czy wiklinę. W przypadku drewna oraz wikliny można nawet nie wykopywać dołków, tylko swego rodzaju płotek po prostu wbić w ziemię. Dzięki temu zakres zniszczeń powstałych w wyniku tego typu działań będzie ograniczony. I od razu, bez konieczności dodatkowego sprzątania, będzie można cieszyć się pięknym ogrodem.

Obrzeża trawnikowe – czy to dobre rozwiązanie dla mojego ogrodu?

Obrzeża trawnikowe przyjmują tak wiele form, że dzięki temu sprawdzają się po prostu w każdym ogrodzie. I to bez względu na styl, w jakim zaprojektowana i urządzona została dana przestrzeń. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni wariant. W ogrodach tradycyjnych, utrzymanych w rustykalnej aranżacji, sprawdzą się obrzeża wykonane z naturalnych materiałów – na przykład kamieni, drewna, czy wikliny. Natomiast w bardziej nowoczesnych stylizacjach można zastosować obrzeża betonowe lub metalowe. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby na obszarze jednego ogrodu łączyć ze sobą różne warianty obrzeży trawnikowych. Dzięki temu cała stylizacja może okazać się jeszcze bardziej ciekawsze i atrakcyjniejsza. Ponadto, duży wybór obrzeży trawnikowych sprawia, że jest to inwestycja na każdą kieszeń. Jeśli nie chce się wydawać dużo pieniędzy można po prostu skorzystać z tego, co ma się pod ręką – dużych kamieni, czy też kawałków drewna. Dopiero, jeśli dysponuje się większym budżetem można stawiać na profesjonalne obrzeża trawnikowe, które kupić można w sklepach z wyposażeniem ogrodowym. Warto jednak wskazać podwójną rolę, jaką w większości ogrodów spełniają obrzeża trawnikowe. Z jednej strony pełnią one funkcję dekoracyjną. Nic dziwnego, bowiem kompozycje, jakie można stworzyć z obrzeży trawnikowych mogą przyciągać wzrok niejednego gościa, który zawita na naszym podwórku. Z drugiej strony nie sposób nie wspomnieć o praktycznej roli obrzeży trawnikowych. Odpowiadają one za oddzielenie od siebie powierzchni wytworzonych z różnych materiałów. A jeśli zamontuje się je na skarpach, to obrzeża pozwalają utrzymać ziemię czy trawnik w jednym miejscu i zapobiegają powstawaniu osuwisk.

Podsumowanie

Sklepy z wyposażeniem ogrodowym są teraz pełne wielu elementów, dekoracji i detali, które można zastosować na swoim podwórku. W dużej mierze rozwiązania te spełniają jednocześnie wiele funkcji. Z jednej strony są praktyczne i użyteczne, natomiast z drugiej strony są atrakcyjne wizualnie i upiększają wygląd ogrodu. Przykładem tego, są opisane powyżej obrzeża trawnikowe. Ich ogromna uniwersalność oraz coraz większa powszechność sprawiają, że mogą one znaleźć swoje miejsce także w Twoim ogrodzie. Przekonaj się o tym sam!

Have your say