From the Blog

stroje kąpielowe uv

Czy warto inwestować w ubrania UV?

Choć zapewne każdy z nas lubi opalać się, przebywać w słońcu i z utęsknieniem czeka wiosną na pierwsze promienie słoneczne, warto mieć świadomość, że promieniowanie UV nie jest dobre dla naszego zdrowia. Ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na kondycję całego organizmu. Jeśli planujemy urlop w słonecznym klimacie lub na co dzień przebywamy na słońcu, warto zainwestować w dobrą i skuteczną ochronę.

Nasza skóra jest naturalną barierą ochronną dla organizmu i zatrzymuje wiele szkodliwych czynników. Niestety, nie jest tak w przypadku promieniowania UV. Nie posiadamy żadnych naturalnych barier ochronny, a to oznacza, że w starciu z palącym słońcem jesteśmy praktycznie bezbronni. Zbyt długa ekspozycja na słońce powoduje przede wszystkim poparzenia słoneczne i w skrajnych przypadkach udary, ale również bardzo niszczy naszą skórę oraz przyspiesza wszystkie procesy starzenia. Nadmiar słońca sprawia, że skóra jest mniej elastyczna, ale również może powodować i przyspieszać procesy degeneracyjne zachodzące wewnątrz organizmu. Trzeba więc wspomóc skórę w walce z promieniami słonecznymi.

Balsamy z filtrami to za mało

Większość osób, które planują wakacje czy weekendowe wypady nad wodę lub na plażę, chroni się w sposób standardowy. Najczęściej zabieramy ze sobą okulary przeciwsłoneczne, czapki z daszkiem oraz bogaty zestaw kremów, balsamów, sprayów czy olejków z wysokim filtrem UV. Takie preparaty są bardzo dobrą ochroną przeciwsłoneczną, ale pod warunkiem, że są dobrej jakości i często się nimi smarujemy. Tymczasem nad wodą nietrudno o zmycie czy starcie całej warstwy ochronnej. Balsamy i kremy UV są więc rozwiązaniem dobrym i sprawdzonym, jednak na pewno nie są rozwiązaniem idealnym. Dobrą alternatywą dla kremów i innych kosmetyków z filtrami mogą być ubrania UV, które można kupić w dobrych sklepach z odzieżą sportową i nie tylko.

Największe zalety ubrań UV

Odzież UV to specjalistyczne ubrania, które już na etapie produkcji tkanin są wzbogacane o dodatkowe elementy, które mają zapewnić wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Tkaniny UV posiadają wpleciony między włókna dwutlenek tytanu, który ma właściwości ochronne i odbija promienie słoneczne. Dzięki temu takie ubrania stanowią doskonałą barierę ochronną przed palącym słońcem i zapewniają bezpieczeństwo przed poparzeniami, udarami oraz innymi skutkami zbyt długiego przebywania na słońcu. Ubrania UV są lekkie, zwiewne, wykonane z delikatnych materiałów, które szybko schną i zapewniają skórze oddychanie. Co więcej, ubrania są bardzo trwałe i wytrzymałe. Nie trzeba więc się obawiać, że będą służyły jedynie przez kilka tygodni, w a kolejnym sezonie trzeba będzie zaopatrzyć się w nowe.

Szeroki wybór dla dzieci i dla dorosłych

Ubrania UV dostępne są w wielu wersjach, modelach. Duży wybór wśród różnych kolekcji sprawia, że każdy bez problemu znajdzie ubranie, które będzie mu odpowiadało pod względem jakości, wyglądu oraz przeznaczenia. Z tkanin UV szyte są koszulki, spodenki sportowe, stroje kąpielowe i kąpielówki, czapki ochronne oraz wiele innych ubrań. Odzież dostępna jest w wersji dla dzieci i dla dorosłych. Doskonale sprawdza się w trakcie wakacji nad wodą czy urlopów pod palmami.

Ubrania UV są zdecydowanie droższe niż tradycyjna odzież, jednak warto w nie inwestować. Chronią bowiem przed 95 procentami promieniowania słonecznego, dzięki czemu nasza skóra jest w pełni bezpieczna i nie jest narażona na czynniki niszczące. Wiele osób może kwestionować zasadność używania ubrań UV, bo także zwykłe ubrania zapewniają ochronę przed słońcem. Owszem, zwykłe tkaniny również są pewnego rodzaju barierą przeciwsłoneczną, jednak jest ona dosyć niewielka, a w porównaniu do ubrań UV praktycznie znikoma. Inwestycja w ubrania UV to przede wszystkim inwestycja w nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Ubrania są solidnie uszyte z dobrej jakości tkanin, trwałe, wytrzymałe i przy tym efektowne. Można mieć pewność, że posłużą przez długi czas.

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w dobrej jakości ubrania UV, warto kupować je w dobrych sklepach sportowych lub u sprzedawców, którzy współpracują z renomowanymi producentami odzieży. Na rynku można bowiem spotkać się w niektórych sklepach z bardzo tanimi ubraniami oznaczonymi symbolem UV. Jednak najczęściej ochrona jest tylko w nazwie, bo ubrania są uszyte ze zwykłych tkanin. Dobrej jakości odzież UV musi kosztować, a tanie, chińskie podróbki zdecydowanie nie zapewnią nam właściwej ochrony przeciwsłonecznej. Lepszą opcją jest kupno kilku droższych, dobrej jakości ubrań niż kilkunastu tańszych, które nie będą nas chronić w sezonie letnim.

Have your say